Sul on mõte viia läbi loometalgud oma kodukohas?
Järgnev on lühiülevaade koos abimaterjalidega sulle, et saaksid tervikpildi ning ülevaate protsessi peamistest osadest. Materjal on koostatud manuaali põhimõttel, alustades sissejuhatavatest üldistest teemadest, liikudes konkreetsete tegevussammude ja –juhisteni.
Aastatepikkuse praktika jooksul on loometalguid tehtud nii ühe, kahe kui kolmepäevasena. Käesolev juhend on koostatud kolmepäevase ürituse kohta, ent see on kohandatav ka lühematele formaatidele. Oluline on seejuures läbi mõelda ürituse eesmärk, ideede eelnev “küpsusaste” ning ürituselt oodatav tulemus.
Tutvu ka sotsiaalse häkatoni ehk loometalgute korraldamise ülevaatega koos põhjalikuma analüüsi ja selgitustega: Sotsiaalse häkatoni juhis (pdf)
- Mida on tark teada loometalgute kohta – üldised põhimõtted ja taustainfo
Vunki mano kui loometalgute teerajaja
2018. a viidi Võrumaal Vastseliinas läbi esimene Vunki Mano arendusfestival. 48 tunni jooksul arendati erinevaid ideid lahendusteni kasutades häkatoni ja teenuste disainist pärinevaid meetodeid ning ajaraami. Kujunenud on oma Vunki Mano! metoodika. 2018.a. on toimunud neli loometalgu ja idee arendusfestivalidest on laienenud ka teistesse maakondadesse. 2020.a sügisel viidi läbi Tartumaal lühendatud formaadis loometalgud ja tulemas on veel teisigi mujal Eestis.
Kuidas tegutseda – lisaks tegevusplaanile vajad strateegilisi otsuseid.
Enne kui otsustad loometalgud läbi viia, on sinu ees kõige tähtsam küsimus – mis on eesmärk?
Loometalgute protsess ehk kuidas see kõik kokku saab?
Kuigi loometalgud toimuvad 48 tunni jooksul on talgute ettevalmistusprotsess oluliselt pikem. Järgneva ajajoone peal näete peamisi verstaposte loometalgute läbiviimise protsessis.
- Loometalgute ajajoon
Mis toimub loometalgute ajal?
Loometalgud vajavad üsna kompaktset ajakava selleks, et protsess oleks osalejatele huvitav ja kaasahaarav. Üks võimalik viis on kasutada näidisprogrammi, mille soovitame kohandada see oma vajadustele vastavaks. Näidise leiad siit.
Soovituslik järelkohtumine e järel checkpoint
1-2 kuud pärast loometalguid võiks ideede esitajad, meeskonnaliikmed ja korraldajad koguneda järelkohtumisele. Kohtumise eesmärgiks on meeskondade kogemuse jagamine tegevussammude elluviimisel pärast loometalguid. Kohtumisel innustatakse edasi tegutsema läbi edu-ja kogemuslugude. Jagatakse ka teistmoodi võtteid või võimalusi, mida meeskonnad on kasutatud oma idee teostamiseks. Korraldajatele on see koht, kus saab koguda materjali loometalgute idee tutvustamiseks tulevikus nt videolugudena.
[helpful ]