Korraldajad otsustavad kui palju mentoreid vajatakse osalejate arvust ja teemaga seotud kompetentsist sõltuvalt. Mentorid vajavad täiendavat instrueerimist seoses oma rolli, kohustuste ja üritusega. Töö mentoritega planeeritakse läbi loometalgute (ettevalmistus)protsessi.
Mentori roll ja ülesanded
Mentori roll ja ülesanded
Mentoril on keskne roll loometalgute läbiviimisel ja tulemuslikul õnnestumisel. Seepärast on tähtis valida mentoriteks koosloome seisukohalt sarnaste väärtustega asjatundjaid. Mentoreid on senistel loometalgutel olnud veidi vähem kui ideid – 10 ideed ja 8 mentorit. Üldisem rusikareegel võiks olla, et ühe meeskonna kohta tegutseb üks mentor, kuid ükski mentor ei ole nö “meeskonna oma”, vaid ta tegutseb erinevate meeskondade juures. Sageli on mentoritel 2-3 lemmikteemat, mis aitavad neil motiveeritult meeskondi toetada, kuid mentor ei peaks meeskonnaga liiga lähedaseks saama. Toimivaks meeskonna suuruseks on senise kogemuste põhjal 5 inimest. Mentorite esindaja osaleb žürii töös.
Kuna mentori roll on määrava tähtsusega, peaks korraldajate hulgas leiduma inimene, kes hoiab mentoritega sidet läbi kogu loometalgute protsessi, eeltööd kaasa arvates. Vajalik võib olla eelkohtumine mentoritega metoodika tutvustamiseks ja koostöö käivitamiseks. Kogu loometalgute protsessi käigus hoitakse mentoritega sidet ja ühist infovälja. Selleks on loodud meeskondade toetamise ja üleandmise kava, et vältida meeskonna järgmise mentori poolset info kordamist jm segadusttekitavat.
Mentor:
- on loometalgude „nägu“, personaalse kontakti looja meeskonnaga, utsitaja, innustaja, toetaja
- on neutraalne (meeskonnatöö kogemusega) meeskonnaliige, kes aitab lahendusi ja plaane realistlikuks muuta ning õigel suunal püsida. Mentoriks võib olla mh sidusrühmadest kaasatud loometalgutel osaleja
- tunneb loometalgute metoodikat ja usub sellesse eesmärgist lõpptulemuseni
- käivitab meeskonnatöö, soodustades omavahelist suhtlemist ja tutvumist
- aitab meeskondadel aru saada töölehtede sisust ja eesmärgist, jälgib kõigi oluliste küsimuste käsitlemist töölehtedel
- tunneb grupidünaamikat ja oskab valida võtteid selleks, et juhtida grupi arengut eesmärgi suunas
- aitab vormistada arutelusid, jälgib, et meeskond liiguks õiges suunas, teeb meeskonna jaoks kokkuvõtteid käimasolevast etapist
- veendub, et kõik vaatenurgad on laual ja kõik hääled on kuuldud
- juhib arutelu loogilise struktuuri ja ajaskaala abil soovitud lõpptulemuseni
- vajadusel vaidlustab probleemiasetuse ja/või hoiab selle piire.
- esitab meeskonnale ebamugavaid, kuid olulisi küsimusi
- osaleb mentorite nõupidamisel, et saada aimu teiste meeskondade edasijõudmisest
[helpful]