III LOOMETALGUD

Toimusid 26.–28. septembril 2019 Võrus

Mis on loometalgud?

Vunki mano infograafik

Vunki mano! loometalgud on häkatoni stiilis nädalavahetus, kus igaüks saab osaleda Võru maakonna elu edendavate uudsete teenuste arendamises ja toimivate lahendusteni jõudmises. Meie ülim eesmärk on koosloomelise mõtteviisi levitamine: kaasates probleemide lahendamisse kõik võimalikud osapooled saab olla kindel, et lahendus on kõiki arvestavalt läbi mõeldud. Toome loometalgutele kokku kodanike kogemuse, ettevõtjate realistlikkuse, ekspertide pädevuse ja ametnike vastutuse. Iga idee juures pöörame erilist tähelepanu sellele, et arvestatud oleks ka nende inimeste huvidega, kelle häält igapäevaelus ehk nii palju kuulda ei ole, näiteks erivajadustega inimesed, vähemused jne.

Kui me ütleme, et kõik on oodatud, siis pole see tühi sõnakõlks: meil kõigil on oskusi, teadmisi, tutvusi, mis võivad kellegi teise jaoks väga väärtuslikuks osutuda. Siin Eestimaa ääremaal elades, kus meid on niigi vähe, on igaühe panus hindamatu väärtusega ja ainult üheskoos tehes jõuame kestvate tulemusteni.

Sina ja mina – koos loome homse Võrumaa!

Loometalgud algavad neljapäeval õhtul, kui ideede omanikud tutvustavad oma ideed kohaletulnutele. Osalejad − kogukonnaliikmed, ametnikud ja  eksperdid − saavad valida, milline idee neid enim kõnetab ja mille arendamises nad soovivad loometalgutel kaasa lüüa. Esimese päeva lõpuks moodustatakse meeskonnad ja algab töö lahenduste leidmiseks.

Reedel toimuvad vahepalana lühikoolitused, mis aitavad meeskondadel edasi liikuda ja uusi mõtteid saada. Kogu nädalavahetuse on meeskondadele abiks mentorid, kes hoiavad kõigil tegemistel silma peal ja toetavad-nõustavad meeskondi, kus tarvis.

Laupäevaks on ideed piisavalt küpsed, et need võimalike lahendustena ette kanda ning parimad valida.

Pärast loometalguid hakatakse parimaid ideid Võrumaa omavalitsustes jõudumööda ellu viima. Nii saame teada, kuidas paberil välja töötatud lahendused päris elus toimivad ning kas ja kuidas neid veel kohendada võiks.

Hea algatus saab hoogu juurde − sinu elust enesest sündinud idee võib lõpuks muuta paljude inimeste elu ja Võrumaa saab meie kõigi jaoks veelgi paremaks paigaks!

Osalenud ideed

Leinanõustamine – Sünd ja surm on elu loomulikud koostisosad. Kuidas tulla toime leinaga, kuidas leida üles elujulgus? Meie kampaania aitab inimestel neid küsimusi teadvustada ja julgustab vajadusel abi otsima vaimse tervise spetsialistidelt.

 

Lahetund – Laste eripärast lähtuv põnev keskkond vahetunniks. Loome digitaalse investeerimiskataloogi, mille abil saavad lapsevanemad, vilistlased ja sponsorid investeerida koolikeskkonda ja lastesse.

 

Kuldvõtmekese fond – MTÜ TMLoovus ja Iseseisvus Kuubis MTÜ loodava Kuldvõtmekese fondi eesmärk on pakkuda Eesti omavalitsustes elavale 558 sügava liikumispuudega tööealisele inimesele võimalust kogeda iseseisvatelu isiklikuabistajaga.

 

Saagu Parem – Laps ootab jõuluaega, laps vajab jõulutunnet. Laps ei pruugi teada, mis on vabatahtlik töö ja milline tegu on heategu.
Leidsime lahenduse ning korraldame Saagu Parem keskuses erilise Päkapikkude treeninglaagri 25.nov-8.dets. Laagris õpitakse päkapikkude põhitegevusi: piparkookide ja jõuluehete valmistamiste kommide ja kingituste pakkimist, jõulukirja kirjutamist, viisakust ja hoolimist. Lapsi ootavad ees põnevad kohtumised ning vahvad seiklused. Jõuluvana on andnud volituse korraldada päkapikkude treeninglaager just Võrumaa lastele. Et saaks parem! Vunki mano!

Linn räägib lugusid – Võru linn on täis lugusid. Teeme need linnapildis nähtavaks ja kuuldavaks! Tähistame lugusid jutustavad kohad teksti, kunstiteose või heliga. Anname edasi oma eripära võro keeles.

 

 

MEDDA projekt – Meil on Eestis ligi 2500 sotsiaaltöötajat ja nõustajat. Täna räägime me ühest neist, Agnesest. Ta on täna ülekoormatud – miks? Agnes töötab aegunud süsteemidega, operatiivset infovahetust ei toimu, tööd dubleeritakse, vohab bürokraatia. Aga Agnesel on mure, tal on vähe aega klienditööks.
Meil on Agnesele lahendus! Meil on valmis sotsiaaltöötajate digitaalse töölaua esmane prototüüp.
Toome info ühest kohast kättesaadavaks! See muudab Agnese töö mugavamaks ja seob omavahel sotsiaal- ja tervishoiusüsteemi!

Võru vanalinn – Panime pead kokku, et mõelda välja otsetee, kuidas muuta Võru vanalinn maksimaalselt heaks ning populaarseks elukeskkonnaks.

 

 

IT HUVINUKK – Võrumaa noortel pole praegu võimalust saada kvaliteetset ja mitmekesist IT-huviharidust. Teeme neile Võrru HUVINUKA – koha, kus neid juhendavad tegijaimad asjatundjad.

 

 

 

Meeste Vaba Aja Keskus – Toome mehed rutiinist välja – kodust ja argipäevast! Selleks toome nad kokku ja loome Rõugesse Meeste vaba aja keskuse. #rutiinistvälja

 

 

 

ForEstHike – Jõeäärsel kogukonnal avaneb võimalus saada osa paremaks eluks. Loome võimalused, kus kogukonnal tekib tunne, et nad on osa üritusest. 1+1=11. Aitame üksteist.

 

 

 

Elukestev ravirahvamaja – MTÜ KULLARATAS pakub tervisedenduse programme HINGE TERVENDAMINE LOODUSES. Miks? Saame toetada tervisedendustööd ja aidata tervendada katkiseid hingi.
Meetodid: juhitud suhtlemine ja hinge tervendavad tegevused looduses.

Mentorid

Indrek Maripuu
Indrek MaripuuLoovusait
Ärimudelid
Katri-Liis Reimann
Katri-Liis ReimannTallinna Ülikool
Sotsiaalne ettevõtlus
Siim Pütsepp
Siim Pütsepp2500 B.C
Brändid ja turundus
Helen Avarlaid
Helen AvarlaidAvalike teenuste arendamise ekspert
Roman Kaljuorg
Roman KaljuorgTartu Ülikool
IT
Ruth-Helene Melioranski
Ruth-Helene MelioranskiTeenusedisain
Tõnis Lepp
Tõnis LeppNordic Crew Management
IT
Erkki Peetsalu
Erkki PeetsaluMaailm & Mõnda
Kommunikatsioon
Kuldar Leis
Kuldar LeisKagu-Eesti ettevõtluskonsultant
Tiit Toots
Tiit TootsVõrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige
Kaido Palu
Kaido PaluVõrumaa Arenduskeskuse tegevjuht

Galerii

Fotod: Grethe Rõõm

Rohkem fotosid meie Facebooki galeriides: 1. päev, 2. päev, 3. päev

CoSIE

Toetajad

Projekti toetab Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni programm Horizon 2020 (toetusleping nr 770492).

Kodulehe sisu eest vastutavad täiel määral selle autorid. Euroopa Liit ega korraldusasutus ei vastuta lehel esitatud teabe mistahes moel kasutamise eest.

Homne Võrumaa