Muhe Võrumaa kolme minutiga

Muhe Võrumaa on selline piirkond, kus on mitmed terviklikult funktsioneerivad ja teineteisega lõimunud ökokülad. Igas külas on oma kogukonnakeskus, kus saab vahetada kasutatud riideid ja majapidamiskraami ning toimuvad kooskäimised. Külade ümber on palju väetise- ja pestitsiidevabasid põlde ja metsasid.

Külade vahel saab liikuda väga mitmeid teid pidi – valged teed on otseteed külast külasse, sellised lihtsasti läbitavad. Siniseid teid pidi on juba keerulisem külade vahel liikuda – tüüpilised lõuna-Eesti kevadised kruusateed, kuhu teinekord võib mudasse kinni jääda. Musti teid pidi tuleb läbi võsa ja soo ise tee teise külla sisse sõtkuda. Valgeid teid pidi liiguvad mugavamad turistid kui ka kogukonna transport, millega inimesed jagavad oma sõite ja käimisi, enamasti laste kooli viimiseks. Tavaliselt on sõiduriistaks Ford.

Kuna ökokülades on palju erivajadustega ja eakaid inimesi (seal hulgas ka suur dementsusega inimeste osakaal), siis on külade üleselt loodud Meiela dementsuse pädevuse kaugtöökeskus. See asub vanas katlamajas, kuhu on koondunud ühiskontor ja töötavad koordinaatorid.

Kaugtöötamise punktikesed on olemas ka igas külas ja inimesed (ka külas viibivad diginomaadid) valivad vabalt, kus nad tänasel päeval töötada soovivad. Nutika lahendusena on kõik erivajadustega (s.h. dementsusega) inimesed rakendatud mahepõllumajandusse, kus igaüks leiab enesele jõukohase tegevuse ja neid toetavad vajadusel tugiisikud.

Võrumaa maalilistel põldudel ja perma-aiakestes erivajadustega inimeste hoole all kasvab puhas ja maitsev toidukraam, mis jõuab perede toidulauale ja kogukonnakooli. Toidu tellimine, teekond ja logistika on kenasti äpi vahendusel ära korraldatud. Kooli kokk on mahetoidu guru ja selle küladevõrgustiku kuningas. Kõik külad, teed, ühiskontorid ja kooli kokk on kenasti leitavad Google mapsist ja see info on alati asjakohane. Meie muheda Võrumaa ökokülad on muu hulgas ka keskpunkt, mis ühendab maailma ökokülade digi-võrgustikku, mille patrooniks on Harrison F.

Kogukonna kooli kõrval sinise tee ääres on üks tolmunud oranž uks, mille kaudu pääseb riiki. Aga kuna riik on kõik juba nii hästi ja ennetavalt ära korraldanud, siis ei  tea keegi kedagi, kes teaks kedagi, kellel on olnud vajadust sealt uksest sisse astuda. Legend räägib, et seal ukse taga on haldjas, kes lahendab kõik probleemid. Kui ta veel surnud pole, siis elab ta õnnelikult edasi….