VIII LOOMETALGUD
VIII LOOMETALGUD
11.-12. oktoober 2024
Rõuge Põhikoolils
Loometalgutel osalenud teemad
Muudame Tamula rannapromenaadi ja suplusakvatooriumi ka puudega inimestele jõukohaselt ligipääsetavaks
Probleem: Tamula rannaala ei ole hetkel kõigile ligipääsetav. Eesmärgiks võeti kaardistada sihtrühma vajadused ja otsida võimalusi, kuidas muuta Tamula rannaala ligipääsetavamaks ka erivajadustega inimestele.
Väljatöötatud lahendus: Kahe päeva jooksul pandi Tamula kaardile nii ujumiseks kui lihtsalt liikumiseks vajalikud edasiarendused, praegused kitsaskohad kui ka unistused ja ideed, mis võiks ligipääsetavuse mõttes rannas teisiti olla. Kaasati mitmeid erivajadustega inimesi ning jõuti ka esialgseid mõtteid randa valideerima minna. Meeskonna sõnul andis Vunki Mano! juurde uue vaatenurga. “Me hakkasime nägema nagu jänesed. Me ei vaata enam kitsarinnaliselt, vaid saime aru, et kõik mis sobib erivajadustega inimestele, sobib ka väikelastele, noortele, lastega peredele, ajutise puudega inimestele, eakatele ja meie kõigi kogukonnatundele.”
Mentorite kommentaarid: Auhinna andis meeskonnale üle žürii liige ja Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu tegevjuht Veiki Laan, kes kiitis Võru linnavalitsusust puuetega inimeste kaasamise eest. Ta lisas, et võidusumma ei ole neile mitte ainult taristuobjekti arendamiseks, aga ka mõtteviisi levitamiseks.
LOOMETALGUTE VÕITJA 2024 – peaauhind 2000 eurot idee edasiarendamiseks
Kas Võru maakond vajab laste ja noorte leiutamis- ja loovuslaborit (Vivita näitel)?
Probleem: Kagu-Eesti kohalikel omavalitsustel ei ole piisavalt ressursse, et noorte ettevõtlikkust eest vedada ja rahastada ning koolidel ei ole piisavalt ressursse, et laste loovust teadlikult ja õppimise osana toetada.
Väljatöötatud lahendus: Meeskonna eesmärk on pakkuda maakonna 9-18aastastele noortele turvalist ja omanäolist kohta, kus noor saab huvipõhiselt ja ennastjuhtivalt tegeleda oma väljamõeldud projektidega mentori toel. Noortele pakutakse ka vajalikke vahendeid olgu selleks siis puidutöö vahendid või 3D printer. Labori loomisel teeb meeskond rahvusvahelise leiutamis- ja prototüüpimislaborite võrgustikuga. Loovus- ja leiutamislabor on plaan avada Võru linnas 2026. aasta septembris.
Mentorite kommentaarid: Meeskonnal on väga suur visioon, pikk plaan ja toetav võrgustik. Meeskond haaras punti ühe noore, kelle hääl kõlab, kes on aktiivne ja südikas. Mis peamine – meeskonna tahe paistab kaugele ja seda ei kõiguta mitte miski. Neid ei heiduta isegi vaade aastasse 2026. Mentorid ei kahtle, et meeskond viib lahenduse ellu.
Eripreemia – 1000 euro väärtuses õppereis/mentortugi Võrumaa Partnerluskogu
Idee Lätist: Meelte komplektid muuseumi sisu tõlgendamiseks
Probleem: Muuseumid ei ole kõigile külastajatele tajutavad, mistõttu jäävad paljud sellest vaba aja veetmise võimalusest kõrvale.
Väljatöötatud lahendus: Lätist tulnud meeskonna eesmärk oli pakkuda kõigile võimalust saada osa muuseumite pakutavatest elamustest. Välja mõeldi liikuva muuseumi lahendus, tänu millele saavad muuseumeid omamoodi külastada nii erivajadusega inimesed kui ka näiteks eakatekodus elavad inimesed.
Mentorite kommentaarid: Esialgsest ideest jõuti väga selge ja ägeda tulemuseni! Meeskond oli valmis laskma lahti oma esialgsest ideest ja jõuti arengufaasi, kus mentorid nägid täiesti usutavat ja teostatavat lahendust! Meeskond on väga võimekas, sest pundis on erinevate muuseumite esindajad. Lahendus avab muuseumihariduse teemal täiesti uue tegevussuuna.
Eripreemia – Europe Direct eripreemia 500 euro väärtuses
Werrone Hariduskoda – vanemahariduse mudeli väljatöötamine
Probleem: Meeskond soovis leida vastused küsimusele, kuidas korraldada vanemahariduse koolitusi süsteemselt ja kaasahaaravalt, kuidas jõuda selleni, et iga vanem saaks inspiratsiooni ja toetust.
Väljatöötatud lahendus: Kasvatuspartnerlus. Tihe koostöö haridusasutuste ja vanemate vahel, et haridust ei võetaks kui kui teenust vaid kui pidevat koostöös loodavat protsessi. Sealjuures peeti oluliseks teadlikke ning toetatud haridusega seotud valikuid. Lahenduse alustaladena nähakse kahte märksõna – selged sõnumid ja ning oma kooli lastevanemate tundmine. Meeskond töötas välja mudeli kontseptsiooni, mis loob kogukonnas ühtse väärtusruumi ja toetab kooli ning perede koostööd. Pärast mudeli esialgset rakendamist soovitakse sellest saadud kogemust jagada ka teistele lasteaedadele ja koolidele.
Mentorite kommentaarid: Meeskond tegi läbi sisuliselt hästi vajaliku protsessi oma organisatsiooni arenguks! Hämmastavalt tugev ja nõtke meeskond, kes suudab saavutada palju. Meeskonnas toetati ja hoiati üksteist! “Olete võtnud siit loometalgute formaadist välja maksimumi – oma organisatsiooni pikaajaliseks muutmiseks, uuendamiseks. Julged ja tugevad naised!”
Eripreemia – Õhtusöök Võrumaa Arenduskeskuse juhtidega
Vunki Mano noorsootööle – RÜHMIK
Visioon: Soovime ühiselt leida vastused küsimusele, kuidas tagada kooliga koostöös turvaline keskkond mitteformaalse õppe ja avatud noorsootöö korraldamiseks kõikidele noortele.
Probleem: Meeskond lahendas probleemi, kuidas luua keskkond mitteformaalse õppe ja avatud noorsootöö korraldamiseks kõikidele noortele igas vanuses ka hajaasustuses. Noorte transport sõltub paljuski kooli poolt korraldatud bussidest või vanematest, kellel on võimalus enda lapsi sõidutada. See on tekitanud barjääri noore ja noorsootöötajate vahel, kuna tihti peale koolipäeva lõppu on noored juba bussidega ära läinud ning noortekeskustesse jõuavad vaid üksikud, kes elavad koolide lähedal. Samas ei tunne kõik noored end kooli keskkonnas mugavalt või turvaliselt. Koolikiusu, madala õpimotivatsiooni või mõne muu põhjuse tõttu ei tohiks jääda ta ilma võimalusest avastada end läbi noorsootöö poolt pakutava mitteformaalse hariduse. Tal peaks jääma endiselt alles julgus tulla suhtlema noorsootöötajaga isegi siis, kui on terve päeva puudunud koolist.
Väljatöötatud lahendus: Töötati välja lahendus, mille raames hakatakse toetama kogukondlike rühmikute toetamist. Rühmikut kirjeldati kui väikest, lokaalset, huvipõhist ja iseorganiseerunud noortegruppi, mille tekkeks ja tegutsemiseks on looud toetav keskkond ja võimalused. Noored ise otsustavad, mida, kuidas ja kellega teha. Rühmik ei sõltu asukohast. Esimesi rühmikuid asutakse pilotiseerima detsembris.
Mentorite kommentaarid: On lihtsalt üliäge, kuidas üsna ruttu suudeti leida fookus ning kitsendada teemat ja sihtrühma. Noored, kelle arvamust vajati, olid telefonikõne kaugusel. See on super, et leidsite aega ka nende mõtteid kuulata ja arvesse võtta! Meeskonnas olid noored ja noored täiskasvanud – see on andis kogu meeskonna lahendusele usutava ja mõnusalt noorusliku näo!
Eripreemia – Heliproduktsiooni teenus 150 euro väärtuses
Rõuge kirikupark
Probleem: Vana kirikuaia eemaldamisel selgus, et avatud ruumina on kirikupark oluliselt atraktiivsem. Pargis ei ole hetkel jalgteid, infotahvleid ega midagi, mis sisuliselt parki Rõugega seoks – ei ajalooliselt ega asendipõhiselt.
Väljatöötatud lahendus: Eesmärgiks võeti siduda kirikupark rohkem ajaloolise Rõuge keskusega, millest ühel pool asub rahvamaja koos Rõuge Mälestuste pargiga, teisel pool Rõuge ürgorg koos Ööbikuoru keskusega, lisaks kaunis vaade Rõuge järvedele.. Idee arendajate arvates võiks kaunilt ja sisukalt kujundatud kiriku park võiks olla tõmbenumbriks igale aleviku külastajale. Üheskoos töötati välja detailne plaan, milline Rõuge kirikupark võiks tulevikus välja näha. Välialtarist kuni kõigile ligipääsetavate teiste uuendusteni. Park koos esimeste uuendustega soovitakse avada 23. juunil 2026 ning kogu park peaks meeskonna hinnangul valmima 25. augustiks aastal 2030.
Mentorite kommentaarid: Mitmekülgne meeskond, kuhu koondusid väga oluliste osapoolte arvamused ja mõtted. Muidugi tegi see arutelud väljakutsuvaks! Ühist keelt andis ikka otsida, aga tulemus on see eest väga praktiline. Meeskond teab, et nad teevad selle ära! Näeme kogu teie lahenduses ja meeskonnas veel head potentsiaali kaasata veel laiemat kogukonda. Aitäh, et õppisite usaldama loometalgute protsessi!
Auhind: Võru maakonna maitsed
Noortelt noortele tugisüsteem Võru maakonnas
Probleem: Tänases ühiskonnas on tekkinud olukord, kus üha enam noori tunnevad erinevate olukordade puhul või erinevate situatsioonide tekkel puudust usaldusväärsest täiskasvanud spetsialistide tugivõrgustikust. On piirkondi, kus noor ei usalda isegi oma kooli tugispetsialiste. Eakaaslane, sõber või koolikaaslane tundub usaldusväärsem ja toetavam.
Väljatöötatud lahendus: Meeskonna lahendus on avada Võrumaa koolides noortetoad, võttes eeskuju Setomaa vallas toimivast mudelist. Noorsootöötajaid nähakse kui kooli tugivõrgustiku liikmed. Setomaa Noorsootöö keskuse toel luuakse mentorlusprogramm, et võimestada ja toetada maakonna noorsootöötajaid. Nii soovitakse tõsta noorte teadlikkust noorsootööst kui teenusest. Pikema eesmärgina nähakse, et noorsootöötaja loob mentor noorte võrgustiku, kes toetavad kaasõpilast koolielus. Esimese sammuna tutvustatakse ideed Võrumaa noorsootöötajatele, kaardistatakse noorsootöötajate valmisolek ning seejärel toimuvad arutelud kooli tugivõrgustiku ja juhtkonnaga.
Mentorite kommentaarid: Laua taga olid oma ala tipp-eksperdid. Meeskonnal on võime vaadata oma ekspertsusest väljapoole. Idee algas noorte enda väljaöeldud murest ja noored on ka punti kaasatud. Mis kõige tähtsam – lahendust suudetakse ise päriselt ellu viia! Olemas on võime teha väga keerulises teemas lihtsustusi ja meeskonna hüpe siin on olnud väga märkimisväärne. “Olete heaks eeskujuks – üks omavalitsus, kes on midagi rakendanud, tuleb appi teisele oma kogemust jagama, arendades neidki!”
Auhind: Võru maakonna maitsed
Kogukonna köök – Tooraine Väärindamise ja Säilitamise Keskus
Probleem: Paljudes kodudes ja aiamaadel tekib suve lõpus ja sügisel üleliigseid aiasaadusi, nagu õunad, kurgid, suvikõrvitsad – või hoopis seened, mida ei jõuta ära kasutada. Suur osa neist toiduainetest visatakse ära, kuigi neid võiks töödelda ja säilitada ning hiljem kasutada.
Väljatöötatud lahendus: Selleks, et kvaliteetsed aiasaadused ei jõuaks lõpuks lihtsalt komposti töötas meeskond välja süsteemi, kus kõik ülejääv kogukonnaga koostöös väärindatakse. Juba on Facebooki loodud ka kogukonnagrupp VurtsuTäus, et ühendada neid, kes soovivad üheskoos probleemi lahendamisesse panustada. Samuti on meeskonnal plaanis teha mitmeid kogukonnale suunatud ühisüritusi.
Mentorite kommentaarid: Oma algsest mõttest oldi nõus lahti laskma ning kogu idee on saanud täiesti uue suuna. Mentorid on veendunud, et leiti toimiv lahenduse sellele probleemile, millega loometalgutele tuldi. Õuna ja kabatšoki elutsükkel on oluliselt pikem ning märkimisväärselt väärindatud! Meeskonnas on entusiastlikud eestvedajad ja mõtteruum, millesse te jõudsite, on teid ühendav!
Auhind: Võru maakonna maitsed
Eesti – Läti piiriülesed marsruudid, mis on kättesaadavad laiematele sihtrühmadele
Probleem: Sageli on keeruline või suisa võimatu leida infot, millised vaatamisväärsused ja kuidas on ligipääsetavad erivajadustega inimestele või näiteks lapsevankriga.
Väljatöötatud lahendus: „Access Routes“ projekti raames osalenud meeskond võttis eesmärgiks arendada välja Eesti – Läti piiriüleste turismimarsruudid, mis oleksid ligipääsetavad laiematele sihtrühmadele ja erinevatele külastusgruppidele sh. puuetega inimesed ning arendaks seeläbi ka kahe riigi spetsialistide koostööd.
Mentorite kommentaarid: Meeskond leidis nutika viisi uue eesmärgi nimel juba olemasolevat ressurssi ära kasutada. Toimetati mõnusas ühises koosmeeles. Viisakalt kuulati kõigi mõtted ära. Turvaline ja hoitud arutelukultuur on selle meeskonna tunnuseks. Tunnustamist väärib see, et otsiti midagi, mis ühendab Lätit ja Eestit.
Auhind: Võru maakonna maitsed
Idee Lätist: Meelte komplektid looduse tõlgendamiseks – PERISKOOP
Probleem: Erivajadustega inimesed vajavad looduses asuvate vaatamisväärsuste tajumiseks erilisi lahendusi, mida hetkel ei ole.
Väljatöötatud lahendus: Meeskond Lätist töötas välja innovaatilise lahenduse – digitaalse periskoobi, mis võimaldab liikumishäiretega või kõrgusekartusega inimestel nautida maastikke mistahes vaatenurgast, andes kõigile võimaluse sõltumata füüsilisest võimekusest kogeda Läti ja Eesti looduslikku ilu. Idee olulisuse testimiseks eksperimentaalsel tasandil käis meeskond lähedalasuvas vaatetornis.
Mentorite kommentaarid: Meeskonna lähenemine on julge! Käegakatsutavalt huvitav idee ja pole kahtlustki – mentorite meeskond kasutaks periskoobi lahendust kindlasti ka ise. Prooviti minna päris praktiliseks minna ja käidi ka välitöödel asja uurimas. Olete võimekas meeskond ja mentorid jäävad põnevusega ootama infot esimese katsetuse kohta!
Auhind: Võru maakonna maitsed
Mentorid
Mentorid
TAAVI KARU
Taavi töötab igapäevaselt Võru Kreutzwaldi Kooli juhina, kus ta praktiseerib igapäevaselt muutuste juhtimist. Samuti on tal kokkupuude omavalitsuste komisjonide ja töörühmade tegevusega. Loometalgud on oma olemuselt üks võimalik viis anda hoogu ideedele, millel on sisu kasvada edukateks muutusteks. Ta on olnud paljude ideede realiseerumise aga ka ideedeks jäämise juures ning pakub oma tuge, et meeskond jõuaks eduka muutuseni.
SIIM PÜTSEPP
Siim on olnud õllemüüja, copywiter, autolammutaja, viinamarjakasvataja, saatejuht, ettevõtja, parameedik, loovjuht, ehitaja, maskott, arendusjuht, turundaja, lambakasvataja, kolumnist, strateegiajuht ja nüüd ka mentor. Mõnest asjast teab miskit, paljust ikka veel ei miskit. Küsides Siimult, millest inimene jääb ilma, kui ta Loometalgutel ei osale, vastab Siim nii: ”Oma või muidu meeldiva idee ellutoomisest. Sul on võimalus, aga sa ei tee seda. Miks?”
KAIRI TILGA
Igapäevaselt juhib Kairi Presidendi Kantselei juurde kuuluvat demokraatia ja inimarengu teemadega tegelevat Eesti Koostöö Kogu. Demokraatia pole ainult poliitika ja valimised iga nelja aasta tagant, vaid igapäevane osalemine oma tänava, naabruskonna, kooli, kogukonna ja riigi elus. Kairi mõtleb tihti küsimustele, kuidas igapäeva osalust ja kaasatust suurendada, kuidas paremini märgata läheduses olevaid ressursse ja kuidas tugevdada kogukondi. Kogukonnad, kus inimesed tegutsevad koos, märkavad ja abistavad üksteist, tagavad ühiskonna kohanemise ja parema hakkama saamise kriisides. Hea meelega uurin neid teemasid edasi Vunki Mano Loometalgutel osalevate meeskondadega!
ERKKI PEETSALU
Erkki Peetsalu on askeldanud Eesti meediamaastikul üle 30 aasta, omades kuhjaga kogemusi nii ajakirjanduse kui kommunikatsiooni valdkonnas – sisulooja, nõustaja, lektori, koolitajana. Pikaajalise meedia ja ettevõtluskogemusega mentorina on ta olnud toeks paljudele organisatsioonidele, lisaks on ta mitmete kogukondlike algatuste käimalükkaja ning kogukonna eestvedajate võimestaja. Mentorina on Erkki jaoks kõige huvitavam sattuda uue teema juurde n-ö valge lehena. Usaldades protsessi, vaadates neutraalse pilguga ja olles kogu tähelepanuga meeskonna juures, täielikult kohal, on võimalik näha nähtamatut.
DANIEL KOTSJUBA
Daniel Kotsjuba on disainer. Viimaste aastate tegevus on olnud seotud kasutajakeskse disaini levitamisel ja juurutamisel avalikus ja era sektoris. Seda on ta teinud teenusedisaini projekte juhtides, koolitades ning võrgustikutööd ja koostöö edendades. Danieli erihuvi keskendub kõiki kaasava ehk erinevate ühiskonnagruppidega arvestavale disainile. Täna ta töötab Eesti Kunstiakadeemia Sotsiaalse disaini õppekava juhina.
“Oma senise kogemuse põhjal olen veendunud, et ühiskondlike muutuste eelduseks on koostöö ja koosloome. Tulen Vunki Manole, et koos osalejatega jõuda mõistmiseni mis probleemi me peaksime lahendama ning kaasa mõelda kuidas oleks seda mõistlik teha,” ütles Daniel.
KADRI MOPPEL
Igapäevaselt töötab Kadri Sotsiaalkindlustusametis teenusedisainerina ning toimetab turundusega tegelevas pereettevõttes, loometalgutel on ta mentori rollis esimest korda. Küll aga on ta Vunki Mano loometalgutega varasemalt olnud seotud nii sündmust ettevalmistades kui ka osalenud meeskonnaliikmena. Teenusdisaini magistrikraadi saamiseks on ta Vunki Mano loometalgude teemadel kirjutanud lõputöö “Häkatoni kui koosloomet toetava ürituse disainiprojekt Võrumaa ‘Vunki Mano’ loometalgute näitel”, kus ta uuris sotsiaalse innovatsiooni teoreetilist olemust ja pakkus välja ettepanekuid osapoolte paremaks kaasamiseks ideetalgutele. Ta usub, et koosloome on avalike teenuste ja kogukonda puudutavate lahenduste arendamisel uus norm. Kadri sõnul aitavad Vunki Mano loometalgud lisada käsitletavatele teemadele uue dimensiooni läbi teenusdisaini ja koosloome elementide!
Fotod ja ülekanded
Fotod ja ülekanded
Pildistas Aigar nagel
Facebooki ülekanded:
- Loometalgute avamine ja ideede tutvustamine
- Inspiratsiooni sähvatus – Loometalgute edulood
- Lahenduste esitlemine
- Auhinnatseremoonia
Ülekanded tegi Matugraphy Stuudio