Info loometalgutel osalejale

HÄÄLESTUMINE:

Tere tulemast Loometalgutele!

See on Sinu meeskond ja see on Sinu meeskonna tööruum. Kujundage see selliselt, et oleks mõnus arutleda. Jätke esialgne olukord meelde või tehke lausa pilt, laupäeval tuleb klassi endine olukord taastada 🙂

Esimeses meeskonnatöö etapis on teie ülesanne uurida teid ühendavat probleemi, vaadelda selle tagamaid, vajadusel koguda andmeid ja fakte ning sõnastada kõigile arusaadavalt probleem, mille lahendamisesse soovite panustada.

 

TÖÖLEHE SELGITUSEKS:

Alustage sellest, et saate omavahel tuttavaks! Jagage meeskonna sees oma nägemusi, kogemusi, tundeid ja tajusid probleemist.

***

Töölehte ilmestab filtri / lehtri element. See tähendab seda, et esialgu võib teie poolt püstitatud probleem olla veel üsnagi lai, ent arutelu käigus (“filtreerudes”) peab see saama täpsemaks, fookus ja parasjagu kitsas vaade peab paika saama. Probleemi sõnastamisel on abiks lause algus: “xxx on keeruline/ raske/vmt sellepärast, et …”

Proovige mõelda ja kirja panna probleemi tunnuseid. Need on konkreetsed näited, trendid, andmed, statistika, mis kirjeldab seda, et probleem on olemas. Probleemi tunnustega saab probleemi iseloomustada!

Nt. Kui probleem on see, et “elektrijalgratastega juhtub liiga palju õnnetusi”, siis selle probleemi üks tunnus on see, et kui mullu oli viis õnnetust, siis tänavu kaheksa kuuga on juhtunud juba 14 inimkannatustega õnnetust (Politsei- ja Piirivalveameti statistika).

***

Tehke sama arutelu läbi tulemuse kirjeldamise osas. Millist tulemust te selle probleemi valguses soovite saavutada? Milline oleks ideaalne olukord?

Esialgne tulemuse kirjeldus on kindlasti laiem, arutades selle üle, “keda see tulemus aitab” ning kõrvutades seda tulemuse tunnustega, täpsustage tulemuse sõnastus.

Tulemuse tunnused iseloomustavad olukorda, milleni me jõuame siis, kui probleem on lahendatud / leevenenud. Ehk tunnused selle kohta, mille järgi me tunneme tulemuse ära!

***

Sõnastage arutelu kokkuvõtte lehe paremal serval ja jätke meelde (või kirjutage väikesele paberile). Järgmises inspiratsioonis peab igal meeskonnaliikmel probleem meeles olema, et ajurünnakut suures saalis teha!

 

SOOVITUSED ARUTELU LÄBIVIIMISEKS:

  • Veenduge, et kõik meeskonnaliikmed saavad aktiivselt kaasa rääkida.
  • Kui arutelu kaldub kõrvale, võib iga meeskonnaliige haarata töölehelt mõne märksõna, mõtte, küsimuse ning seeläbi arutelu töölehe juurde tagasi tuua.
  • Ärge unustage märkmeid teha – töölehele või postititele!

HÄÄLESTUMINE:

Nüüd saategi lahendusega tööle hakata!

Siin etapis on oluline, et teie probleemi määratlus oleks piisavalt väike ja parajalt suur amps, mille saate lahendamiseks ette võtta.

Võib juhtuda, et probleem vajab ümbersõnastamist. Kui nii, siis pöörduge tagasi probleemi sõnastuse juurde.

 

TÖÖLEHE SELGITUSEKS:

Ilmselt on igal meeskonnaliikmel mingi nägemus probleemi lahendusest, inspiratsioonisähvatus andis teile loodetavasti päris hea ideede saagi!

Vaadake see saak üheskoos oma meeskonnaliikmetega üle ja paigutage ideed töölehel toodud skaalale, hinnates ideed mõju ja teostatavust.

Milline on selle lahenduse mõju? Kuivõrd on see lahendus teostatav?

***
Kui kõik ideed on läbi käidud, vaadake tulemus üle:
1) Kas mingeid ideid saab omavahel kombineerida? Kokku tõsta?
2) Küsige üksteiselt: “aga mida veel saaks teha?”
3) Milliseid seoseid tekib?

***
Olles piisavalt kaalutlenud, otsustage,
MIDA te tegema hakkate ja pange see kirja!

Kontrollküsimused arutage põhjalikult läbi! Kui selgub, et vaja on kohendada probleemi, tulemuse sõnastust või hoopis lahenduse fookust, siis tehke seda julgesti!

 

SOOVITUSED ARUTELU LÄBIVIIMISEKS:

  • Pakuge julgelt ideid ja mõtteid!
  • Täiendage olemasolevaid ideid, kombineerige neid teiste mõtetega!
  • Veenduge, et kõik saavad kaasa rääkida.
  • Suhtuge tõsiselt teiste ideedesse ja püüdke neid hinnata ausalt – need võivad muuta teie arvamust või vastupidi!

HÄÄLESTUMINE:

Oh! Kui palju mõtteid ja arutelu on juba toimunud. Pea on ilmselt mõtetest üsna paks.

On aeg lahenduse osad justkui nagu pusle tükid omavahel kokku tervikuks siduda.

Peagi on aeg esitleda teie meeskonna tulemusi teistele meeskondadele. Selles meeskonnatöö plokis on teie ülesanne luua kirjeldus kavandatavast lahendusest!

Just selle pärast te ju siia olete kogunenud!

 

TÖÖLEHE SELGITUSEKS:

Enne töölehe täitmist mõelge ühiselt, mida kasulikku on teie teema arendamisel oluline toimunud inspiratsioonisähvatusest kaasa võtta?!
***
Töölehele on toodud hulk küsimusi. Eelnevalt olete te ära otsustanud, MIDA te tegema hakkate. Nüüd on vaja väga selgelt keskenduda sellele, KUIDAS te seda teete. Leidke põhiküsimustele ühiselt meeskonnaga vastused. Lühikesed ja konkreetsed, sisukad ja loogilised. Nii, et ringikujuline pusle omavahel kenasti ja surumata kokku hakkaks.

Küsimustel ei ole konkreetset järjekorda, alustage endale sobivaimast. Olge julged püstitama ka lisaküsimusi! Sellel lehel saate lahenduse põhjalikult läbi analüüsida ja täiustada, vajadusel kasutage lisalehte, mis võimaldab ilma struktuurita kirjeldada lahendust loovalt, skemaatiliselt vm moel.
Võimalik, et jällegi muutub ja täpsustub teie lahendatava probleemi fookus. See on sellises protsessis üsna ootuspärane. Oluline on pidevalt kohanduda ning kaasa töötada.
***
Olge valmis oma töölehte tutvustama vahekokkuvõttes teistele meeskondadele ja mentoritele. Peale vahekokkuvõttes saadud tagasisidet märkige lehe paremale kasti üles olulised mõtted ja tagasiside, mida meeskondade vahekohtumiselt saite!

SOOVITUSED ARUTELU LÄBIVIIMISEKS:

  • Visualiseerige, joonistage ja tehke skeeme kui see aitab teil lahendust paremini kirjeldada!
  • Kuulake ja süvenege teiste mõtetesse.
  • Veenduge, et kõik saavad kaasa rääkida.

HÄÄLESTUMINE:

Tere hommikust!

Eilse päeva lõpetuseks sai selgeks, MIDA ja KUIDAS te tegema hakkate.

Nüüd on aeg välja töötada PLAAN sellest, kuidas asute peale Loometalguid tegutsema.

 

TÖÖLEHE SELGITUSEKS:

Päeva alustuseks mõtestage meeskonnas läbi, mida eilse päeva lõpetuseks vahekokkuvõttes kuulsite ning mida on teil õppida ja kaasa võtta hommikusest paneeldiskussioonist:

  • Millised olid olulisemad tajud, tähelepanekud ja soovitused, mida saite mentoritelt ja teistelt meeskonnaliikmetelt?
  • Millise selguse tõi teieni “võluöö”?
  • Milliseid ideid ja mõtteid saite teiste Loometalguliste lugudest?

***

Tegevusplaani töölehele on toodud olulisemad komponendid, mille osas on vaja esialgne plaan paika saada.

Abiks on kui lähenete väiksemate “ampsude” kaudu ja mõtestate läbi esimesed tegevused, sammud, mis selgelt tulemuse poole juhatavad.

Hea mõte on seada ajaraam – see võimaldab paremini tajuda ja kavandada tegevusi.

NB! Ressurss ei ole ainult raha, see on ka kontaktid, info, aeg jne.

Eeltegevuste puhul mõelge, millised eeldused on olulised, milliseid ettevalmistusi on vaja teha enne kui saate asuda põhitegevust ellu viima.

SOOVITUSED ARUTELU LÄBIVIIMISEKS:

  • Aita üle vaadata kõik eelnevalt mõeldu ja kirjutatu – ehk on kusagil mõni mõte, mis on just selles etapis eriti väärtuslikuks muutunud!
  • Vaielge ideede ja mõtete üle, mitte inimeste üle isiklikult!
  • Ole avatud ja ära solvu, kui keegi Sinuga ei nõustu!

HÄÄLESTUMINE:

Loometalgute finaalist on puudu veel vaid mõned tunnid. Teid ootab ees viimane pingutus – panna kokku LÕPUESITLUS!

Selle eeltöö on kahe päevaga tehtud – nüüd tuleb oluline slaidile koondada, õiged sõnad leida ja ongi TEHTUD!

 

SOOVITUSED:

Esitluse kokkupanemine on teie meeskonna ühine pingutus. On selge, et mitu pead on ikka mitu pead ja kõik ei saa jääda esitleja vastutada.

Selleks, et kõikide mõtted ja esitluse tuum paika saada, mõelge läbi kolme abistava lause, mis on teie meeskonna arvates kõige olulisem.

Kõigepealt tasub igal meeskonnaliikmel nuputada kleeppaberitele vastused iseseisvalt, seejärel saate need ühiselt üle vaadata ja valiku teha.

***

  • Esitluse põhjad oleme teile ettevalmistanud Google Drive kausta. Esitluspõhjale ligipääsu leiab teema eestvedaja oma postkastist.
  • Esitluse sisu, kujunduse, teemade järjekorra loote teie! See on teie looming.
  • Slaididel on abistavad küsimused, millele žürii vastuseid ootab.
  • Keskenduge esitluses sellele, mida teada saite ning millise tulemuseni jõudsite. Vähemoluline on see, mida kõike te selleks tegite.
  • Arvestage, et lõpuesitluseks on aega 3 minutit, misjärel on võimalus žüriil küsida täpsustavaid küsimusi 2 minuti jooksul.